Biblioteka
Aktualności
Biblioteka Jagiellońska wczoraj i dziś
W ramach projektu "Plus ratio quam vis" uczniowie klas siódmych wykonali relację z wycieczki związanej z Biblioteką Jagiellońską, podczas której odbyli „Spacer po „typograficznym” Krakowie” po Dzielnicy Uniwersyteckiej i Starym Mieście, wzięli udział w zajęciach w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius pt.: „W bibliotece Collegium Maius” oraz w warsztatach w Bibliotece Jagiellońskiej pt.: „Warsztaty wykonywania papieru klajstrowego” i „W pracowni introligatorskiej”. Zapraszamy do oglądnięcia relacji w formie plakatów naukowych oraz prezentacji multimedialnej.
Ziemia naszym domem
W tygodniu poprzedzającym święta zostały zorganizowane przez szkolną bibliotekę zajęcia czytelnicze z okazji Dnia Ziemi. Co mogę zrobić dla Ziemi? to tematyka lekcji uzupełniona opowiadaniami w teatrze kamishibai "Jesteś", "Groszki", "Jak żyje Ziemia" oraz "Trzy siostry".
Finał XI Gminnego Konkursu Historycznego
Laureatami XI Gminnego Konkursu Historycznego "Między Węgrami a Litwą. Polska pod panowaniem Andegawenów i Jagiellonów" zostali Filip Cymerys kl. 6b - II miejsce oraz Patryk Zaborowski kl. 6b - III miejsce. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Mogilanach.
Bo w Krakowie pięknie grają hej!
Dzisiejsza gra miejska "Bo w Krakowie pięknie grają" stanowiła jeden z etapów projektu "Krakuskowym Tropem", w którym biorą udział uczniowie klas szóstych. Zadaniem uczestników było odnalezienie miejsc związanych z postaciami Seweryna Udzieli, Stanisława Wyspiańskiego i Oskara Kolberga. W czterech punktach Starego Miasta oczekiwali na zespoły Kustosze Tradycji i wręczali kolejne karty pracy do wykonania. Na trasie gry między Placem Matejki, Bramą Floriańską, Rynkiem i Wawelem znalazły się zabytki informujące o życiu i zasługach wspomnianych wybitnych mieszkańców Krakowa. Trzy zespoły z Libertowa ukończyły grę miejską ze świetnymi wynikami :) Przed nami szkolny etap konkursu 25. kwietnia!
„Dziedzictwo akademickie – Biblioteka Jagiellońska”
Tegoroczna edycja konkursu pod nazwą PLUS RATIO QUAM VIS nosi tytuł „Dziedzictwo akademickie – Biblioteka Jagiellońska” i odnosi się do popularyzacji dóbr kultury materialnej i niematerialnej, obejmując instytucje naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego, zabytkową zabudowę Dzielnicy Uniwersyteckiej oraz dorobek wybitnych naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas dzisiejszej wycieczki do Krakowa uczniowie z klas siódmych odbyli „Spacer po „typograficznym” Krakowie” po Dzielnicy Uniwersyteckiej i Starym Mieście, wzięli udział w zajęciach w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius pt.: „W bibliotece Collegium Maius” oraz w warsztatach w Bibliotece Jagiellońskiej pt.: „Warsztaty wykonywania papieru klajstrowego” i „W pracowni introligatorskiej”.
Nowe książki w bibliotece!
Zostały zakupione nowe książki: lektura dla klas I-III "Którędy do Yellowstone?" oraz dla klas starszych I tom Zwiadowców "Ruiny Gorlanu" i "Złodziej pioruna" z serii Percy Jackson i bogowie olompijscy. Serdecznie dziękujemy Rodzicowi - anonimowemu darczyńcy, który przekazał bibliotece 5 egzemplarzy książki "Którędy do Yellowstone?"!
Wnuczka antykwariusza
Z okazji pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki uczniowie otrzymali otrzymali książkę Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”. O przygodach Gabrysi w czasie wakacji u dziadka w Wilczej Woli dzieci słuchały podczas wtorkowych zajęć czytelniczych. W galerii ilustracje inspirowane lekturą książki.
Szkolny Dzień Matematyki i Liczby Pi
Z okazji święta królowej nauk, przypadającego 14 marca, zostały przeprowadzone w klasach 4-7 zajęcia edukacyjne, na które złożyły się prezentacja, eksperyment oraz zabawy logiczne i rebusy.
W klasztorze benedyktynów w Tyńcu
10. marca uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o historii książki "Od tabliczki do e-booka" oraz zwiedzili najstarszy klasztor w Polsce i poznali życie zakonników, zaglądnęli do skryptorium, pisali gęsimi piórami.
Wszystko po krakowsku!
W ramach przygotowań do konkursu "Krakuskowym Tropem" uczniowie z klas szóstych uczestniczyli w warsztatach "Wszystko po krakowsku" w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Jak funkcjonowała podkrakowska wieś i kim byli jej mieszkańcy sto lat temu? Odpowiedź umożliwiła nam podróż przez dawne izby, jarmarki, pola i rzemieślnicze warsztaty oraz zdobyta wiedza o folklorze Galicji.
Krakuskowym tropem
Celem konkursu "Krakuskowym Tropem" jest zachęcenie uczestników do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend poprzez lekturę wybranych tekstów oraz umożliwienie udziału w aktywnych formach edukacji, takich jak lekcje lub warsztaty muzealne oraz gra terenowa po Krakowie. Konkurs przybliża wiedzę o folklorze, historii i zabytkach stolicy Małopolski oraz popularyzuje tradycje, zwyczaje i unikatowe zasoby miasta stanowiące jego dziedzictwo materialne i niematerialne. Ma także rozbudzić zainteresowania twórcami, badaczami i wielkimi postaciami związanymi z regionalizmem, lokalną historią i kulturą. Temat tegorocznej edycji konkursu: WSZYSTKO PO KRAKOWSKU ma wskazać na wyjątkową rolę i znaczenie kultury ludowej dla sztuki oraz tradycji rozwijających się w Krakowie, a także wyznacza zakres wymaganej wiedzy, którą można będzie zdobyć podczas zajęć przygotowawczych – warsztatów muzealnych i gry miejskiej, a także z podanej literatury. Naszą szkołę będzie reprezentować 16 uczniów z klas szóstych. Regulamin i literatura w załącznikach.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, obchodzonego co roku w dniu 21 lutego, odbyły się w naszej szkole w klasach 4 - 7 zajęcia czytelnicze oraz gra terenowa "Mam to na końcu języka". Wyczuleni na poprawność języka polskiego mogli wcielić się w Jamesa Błęda. Zadaniem agenta było wyszukać w tekście "Krótka historia o braku miłości" błędy językowe, ortograficzne i interpunkcyjne, poprawić je i przepisać wersję, jakiej nie powstydziłby się żaden polonista!
XI Gminny Konkurs Historyczny
Dzisiaj odbył się szkolny etap konkursu XI Gminnego Konkursu Historycznego "Między Węgrami a Litwą. Polska pod panowaniem Andegawenów i Jagiellonów". Do przystąpiło 10 uczniów z klas piątych i szóstych. Dla awansujących do etapu gminnego literatura w regulaminie konkursu (załącznik).
Wyprawka czytelnicza dla pierwszoklasistów
Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której specjalne Wyprawki Czytelnicze są przekazywane: rodzicom nowo narodzonych dzieci w szpitalach położniczych, dzieciom w wieku przedszkolnym w bibliotekach publicznych oraz pierwszoklasistom w szkołach podstawowych w całej Polsce. Z okazji pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki uczniowie otrzymali otrzymali książkę Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza” oraz broszurę pt. „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” skierowaną do rodziców z informacjami o korzyściach wynikających ze wspólnej rodzinnej lektury, porady jak wspierać dziecko na wstępie procesu czytania oraz rekomendacje książkowe.
Akcja ma na celu zachęcić uczniów do rozpoczęcia niezwykłej przygody z czytaniem i zwrócić uwagę rodziców, jak istotne jest ich wsparcie w pierwszych spotkaniach dzieci ze słowem pisanym.
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki
Podczas dzisiejszej uroczystości uczniowie klas pierwszych zobaczyli przedstawienie w wykonaniu aktorów z klasy VII b. Odpowiadali na liczne pytania, wykazali się znajomością wielu postaci bajkowych i zapamiętali prośby mądrej Księgi. Na koniec każdy otrzymał Wyprawkę Czytelniczą. Zachętą do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki i dalszego kształcenia umiejętności czytania będzie lektura książki Justyny Bednarek "Wnuczka antykwariusza" na zajęciach czytelniczych w klasie. Zapraszamy!
PROJEKT EDUKACYJNY NA WAWEL, NA WAWEL!
W listopadzie i grudniu uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w wycieczkach, zorganizowanych przez szkolną bibliotekę. Zajęcia na Wawelu stały się inspiracją dla młodzieży na lekcjach plastyki. Zapraszamy do galerii prac!
Nowe książki na półkach
W ostatnim czasie zostały zakupione nowe książki do biblioteki. Zapraszamy!
"Znam swoje prawa" - wyniki konkursu
W rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zostały ogłoszone wyniki Szkolnego Konkursu "Znam swoje prawa". Lapbooki wykonane przez laureatów można zobaczyć na holu szkoły.
I MIEJSCE: Kosmala Kaja kl. 6a, Łoboda Maja kl. 7a
II MIEJSCE: Cichoń Hanna kl. 6a, Doś Weronika kl. 7a, Zalewska Paulina kl. 7a
III MIEJSCE: Krawiec Iga kl. 6a, Midro Milena kl. 6a
WYRÓŻNIENIE: Gruszka Julia kl. 7a
Wawel legendarny i historyczny
"Wawel legendarny i historyczny" to opowieść o dawnych czasach, niezwykłych miejscach i postaciach związanych z wawelskim wzgórzem. Podczas zajęć uczniowie klas czwartych wspólnie odkryli komnaty zamkowe, pełniące zarówno funkcje mieszkalne jak i reprezentacyjne. Poznali także znanych władców, którzy w sposób szczególny zapisali się na kartach historii. Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Dosiowi za wizytę w wirtualnej jaskini Smoka Wawelskiego!
Wawel - rezydencja królów Polski
Wawelska rezydencja była miejscem ceremonii państwowych i dworskich oraz codziennego życia rodziny królewskiej. Na przykładzie zamkowych komnat uczniowie klas piątych dowiedzieli się, jakie było przeznaczenie i wystrój pałacowych wnętrz. Podczas spotkania została omówiona organizacja dworu królewskiego, jego ranga i znaczenie, a także jedna z wybranych dworskich ceremonii.
Dzień Pluszowego Misia
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia dzieci z grupy przedszkolnej "Sowy" oraz uczniowie klas pierwszych poznali historię małego niedźwiadka, którego nie pozwolił zastrzelić w czasie polowania prezydent Roosvelt. Zajęcia przypomniały postaci misiów i niedźwiedzi - znanych bohaterów literackich i filmowych, a w teatrze kamischibai najmłodsi usłyszeli informacje o niedźwiedziu brunatnym. Na zakończenia dzieci wysłuchały baśni o Złotowłosej i trzech niedźwiedziach.
Konkurs ZNAM SWOJE PRAWA
W związku z przypadającym 10. grudnia Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka zapraszamy uczniów klas 6-8 do udziału w Szkolnym Konkursie ZNAM SWOJE PRAWA. Szczegóły w regulaminie.
Dzieciom o ich prawach
Rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka stała się okazją do przeprowadzenia zajęć czytelniczych w klasach drugich, trzecich, czwartych i piątych. Na lekcjach obok prezentacji praw i obowiązków najmłodszych została zaprezentowana we fragmentach książka Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka, "Opowieści o prawach dziecka".
Dary, trofea i utracone skarby
Podczas zajęć klasy 7a i 7b zostały podzielone na mniejsze grupy i wyruszyły na samodzielne poszukiwanie pamiątek po królach, dyplomatycznych darów i cennych artefaktów ofiarowanych na Wawel przez rody magnackie. Uczestnicy lekcji premium z elementami gry dowiedzieli się, jaki wyjątkowy znak suwerenności państwowej zachował się do naszych czasów, który z polskich królów otrzymał najwięcej zaszczytnych wyróżnień, a także jakie cenne przedmioty dawnego Skarbca Koronnego ocalały po grabieży wojsk pruskich w 1795 roku.
Renesans na Wawelu
Pierwsza połowa XVI wieku to okres najważniejszych zmian dokonanych w architekturze wawelskiej rezydencji. Na podstawie renesansowych detali, motywów dekoracyjnych, wystroju wnętrz oraz wybranych dzieł uczniowie z klas szóstych zapoznali się z kulturą odrodzenia, z czasem i miejscem jej narodzin, ze szczególnym znaczeniem mecenatu ostatnich Jagiellonów w epoce, która w polskiej historii nazywana jest złotym wiekiem.
Szkolny Dzień Bajki i Baśni
W czasie dzisiejszego święta uczniowie z klas 4-8 w ramach zadania w Pojedynku Klas przebrali się za postaci z dziecięcej literatury i filmu, w salach i na korytarzach zaroiło się od Kopciuszków, księżniczek, czarownic i rycerzy. Uczniowie klas młodzszych zobaczyli przedstawienie pt. "Wiedźma Multimedia" w wykonaniu klasy 7b. W galerii fotorelacja.
Wieczorne czytanie "Dziadów"
We wtorek 5. listopada w naszej szkole odbyło się WIECZORNE CZYTANIE „DZIADÓW” Adama Mickiewicza. Uczniowie klas siódmych najpierw obejrzeli krótki film, w którym sam Wieszcz snuł opowieść na temat tradycji naszych przodków. Następnie, aby wprowadzić się w odpowiedni nastrój, wysłuchali rockowego utworu grupy Hard Rockets pt. "Elektryczne Dziady". Główna część spotkania, czyli czytanie dramatu, wymagała dużego zaangażowania siódmoklasistów, którzy odpowiedzialnie podeszli do zadania: zadbali o odpowiednie stroje, dekorację oraz właściwą interpretację głosową utworu. Na koniec uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonali zadania związane z treścią dramatu. Każdy uczestnik gry otrzymał ocenę celującą z języka polskiego. Opiekę nad dziećmi podczas całego spotkania pełniły nauczycielki: Anna Mazur, Joanna Holeksa-Szłapa, Ewa Wróbel i Justyna Żelazna.
Baśnie w teatrze kamishibai
W październiku został zrealizowany projekt czytelniczy w klasach pierwszych "Baśnie w teatrze kamishibai". Dzieci poznały twórczość Jakuba i Wilhelma Grimm oraz Hansa Christiana Andersena.
Wyniki konkursu o Mikołaju Koperniku
Znamy laureatów Szkolnego Konkursu Czytelniczego "Mikołaj Kopernik i jego droga do gwiazd". W konkursie wzięło udział 17 uczniów klas czwartych, jury przyznało I, II, III miejsce oraz trzy wyróżnienia. Szczegóły w zakładce Osiągnięcia. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Siódma klasa czyta dzieciom!
W czasie akcji bibliotecznej "Siódma klasa czyta dzieciom" uczniowie klas siódmych czytali bajki i baśnie dzieciom w zerówce codziennie na długiej przerwie przez cały październik.
Gwiezdne podróże
"Gwiezdne podróże" to pakiet zajęć w Muzeum UJ Collegium Maius, w których uczestniczyli uczniowie klas czwartych - lekcja muzealna, warsztaty plastyczne oraz wystawa interaktywna. Wycieczka stanowiła część projektu "Mikołaj Kopernik i jego droga do gwiazd", realizowanego w październiku przez szkolną bibliotekę.
Wyniki konkursu o Januszu Korczaku
Znamy laureatów Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły Januszu Korczaku. Podczas dzisiejszej gali wręczono dyplomy i nagrody trzecioklasistom, którzy wykazali się najlepszą znajomością życia i twórczości Starego Doktora. Gratulujemy! Szczegóły w zakładce "Osiągnięcia uczniów".
Dziękujemy Radzie Rodziców za zakup nagród.
Mikołaj Kopernik i jego droga do gwiazd
Informacje o konkursie. Regulamin. Zgoda.
Pamiętamy o Patronie!
Szkolny Konkurs Czytelniczy o Patronie Szkoły Januszu Korczaku dla klas trzecich odbędzie się 17.10.2024r. (czwartek) g. 10.30-11.15. Konkurs jest ostatnią częścią projektu "PAMIĘTAMY O PATRONIE" realizowanego w październiku.
Regulamin konkursu, zgoda rodziców na udział i prezentacja o Januszu Korczaku w załącznikach. Zapraszam! :)Październik - Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Projekty i akcje czytelnicze w październiku
Dzień Głośnego Czytania z przedszkolakami!
Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania były okazją do spotkania z sześciolatkami w Oddziale Przedszkolnym "Sowy" i zajęć w teatrze kamishibai.
Szkolny Dzień Głośnego Czytania
Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, który przypada 29. września, zostały zorganizowane w naszej szkole zajęcia dla klas 1 - 7. Tym razem uczniowie słuchali literatury młodzieżowej i dziecięcej, a nauczyciele mieli okazję wcielić się w role lektorów :)
Biblioteka dla Pierwszaków!
Dzisiaj odbyły się zajęcia czytelnicze dla uczniów klas pierwszych. Po co komu biblioteka? Jak traktować książki? Czy warto czytać? Pierwszaki wysłuchały opowiadania Marii Strzałkowskiej o literze A jak anakonda, wykazały się świetną znajomością treści bajek, baśni i legend, zobaczyły w teatrze kamishibai Kotkę Psotkę i magiczną gąsienicę, a na koniec wypożyczyły swoje pierwsze książki. Do zobaczenia za tydzień!
Czytelnictwo w roku szkolnym 2023/2024
RANKING KLAS W CZYTELNICTWIE
KLASY I – III
I miejsce – kl. Ic
II miejsce – kl. Ib
III miejsce – kl. IIc
KLASY IV – VIII
I miejsce – kl. 7a
II miejsce – kl. 5a
III miejsce – kl. 7b
Szczegóły w załączniku.
Laureaci w Collegium Maius
19. czerwca w Collegium Maius odbyła się gala nagród konkursu naukowo - kulturowego "Plus ratio quam vis - Gdzie mieszka nauka? Kolegia uniwersyteckie”. zorganizowanego przez Muzeum UJ, Stowarzyszenie Szersze Horyzonty oraz Akademię Żakowską. W gronie laureatów znalazło się 13 uczniów naszej szkoły z klas 6a oraz 6b. Gratulujemy!!!
Kategorie konkursu oraz nazwiska laureatów w załączniku oraz w zakładce "Osiągnięcia".
Biedronki w bibliotece
"Biedronki" z Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w zajęciach czytelniczych. Przy okazji pierwszej wizyty w bibliotece rozwiązywały zagadki o postaciach literackich, zapoznały się z książeczkami z serii "Czytam sobie" i wysłuchały opowiadań "Kotka Psotka" i "Magiczna gąsienica" w teatrzyku kamishibai.
Projekt czytelniczy w klasie IIa
W drugim semestrze został zrealizowany w klasie IIa projekt czytelniczy pt. Bohaterowie naszych lektur, w którym uczniowie poznali książki: "Moje nie moje", "Pilot i ja", "Zaczarowana zagroda" oraz "Piecyk, czapeczka i budyń".
Niesforny alfabet!
Książka Grzegorza Kasdepke z zabawnymi perypetiami liter z alfabetu była okazją do wspólnego czytania w klasach pierwszych podczas zajęć bibliotecznych w dwa kolejne poniedziałki.
Wyniki konkursów z okazji Tygodnia dla Ziemi
W czasie akademii z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały ogłoszone wyniki konkursów plastycznych w dwóch kategoriach wiekowych: „Ziemia za 100 lat” dla klas I - III oraz „Zadbajmy o Naszą Ziemię” dla klas IV – VIII. Konkursy zostały zorganizowane z okazji Tygodnia dla Ziemi, a fundatorem nagród była Rada Rodziców.
Szczegóły w zakładce "Osiągnięcia uczniów". Zapraszamy do obejrzenia prac w galerii.
Dzień Ziemi
22 kwietnia w klasach pierwszych i drugich odbyły się zajęcia czytelnicze "Ziemia naszym domem". Obok treści ekologicznych i związanych z ochroną środowiska dzieci poznały w teatrze kamishibai przygody pingwina Pingo, który ratował dzikie zwierzęta i sprzątał śmieci w oceanie.
Czytam, bo potrafię! - podsumowanie
W akcji czytelniczej „Czytam, bo potrafię!” chętni pierwszoklasiści czytali codziennie swoim rodzicom na głos przez 15 minut w dniach 14.03 – 10.04.2024r.
Wśród najmłodszych entuzjastów książek znalazło się 12 uczniów z klasy 1a, 9 z klasy 1b i 12 z klasy 1c. Nagrody dla uczestników akcji, pluszowe sówki z breloczkiem, ufundowała Rada Rodziców.
Dawno, dawno temu... Wyniki konkursu o Piastach
W drugim etapie Gminngo Konkursu Historycznego "Dawno, dawno temu...Polska w czasach piastowskich" naszą szkołę reprezentowało ośmioro uczniów z klas piątych i szóstych. I miejsce zdobył Filip Cymerys z klasy 5b. Gratulujemy!
Z pierwszą wizytą w bibliotece
5. kwietnia sześciolatki z Oddziału Przedszkolnego "Sowy" wzięły udział w zajęciach czytelniczych. Przy okazji pierwszej wizyty w bibliotece rozwiązywały zagadki o postaciach literackich, zapoznały się z książeczkami z serii "Czytam sobie" i wysłuchały baśni Andersena "Calineczka" i "Brzydkie kaczątko" w teatrzyku kamishibai.
Tydzień dla Ziemi w dniach 22-26.04.2024
Zaproszenie do udziału. Konkurs „Zadbajmy o naszą Ziemię!” dla klas IV-VIII. "Przyszłość Naszej Planety" (konkurs literacki) dla klas IV-VIII. "Ziemia za 100 lat" (konkurs plastyczny) dla klas I-III.