Biblioteka
Aktualności
231 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja GWO. Animacja "Jan Matejko, Konstytucja 3 maja". Konstytucja w Polsce - jak powstała? - film edukacyjny.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Święto książki. Zaproszenie do muzeum. Jak powstaje książka - film i ciekawostki dla klas I-III.
Dzień Ziemi - 22 kwietnia
Przedstawienie "Dziady" w wersji "eko". Wyniki konkursów związanych z ochroną przyrody. Galeria nagrodzonych prac.
"Dzwonek" - nr 10 (wiosna 2022)
Zapraszamy do lektury wiosennego numeru "Dzwonka"! Znajdziecie w nim wiele ciekawych artykułów i inspiracji.
Wielkanoc
Prezentacja o świętach wielkanocnych. Akcja czytelnicza "Wielkanoc w Krakowie" - informacja, materiały, krzyżówka.
Tydzień dla Planety Ziemi 11-22.04.2022
Harmonogram Tygodnia dla Planety Ziemi. Konkursy. Dzień Ziemi. Kod do quizu z okazji Dnia Ziemi:
strona - joinmyquiz.com kod - 59744821
strona - joinmyquiz.com kod - 59744821
Ebooki w języku ukraińskim
Zapraszamy naszych uczniów z Ukrainy i ich rodziców do korzystania z bazy dostępnych bezpłatnie w języku ukraińskim podręczników, rozmówek i literatury pięknej. Szczegóły w załączniku.
Międzynarodowy Dzień Teatru
Czy w starożytnych teatrach były miejsca dla VIP-ów? Do czego służyły koturny? Co to jest jawajka, foyer, rampa czy kulisy? Jaka jest droga od inspiracji do premiery spektaklu? W tygodniu poprzedzającym święto teatru uczniowie klas IV - VIII uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych poświęconych sztuce muzy Melpomeny.
Wyniki Szkolnego Konkursu Ortograficznego "Mistrz Pióra"
23 marca 2022
Laureaci Szkolnego Konkursu Ortograficznego "Mistrz Pióra" dla klas V – VI
I MIEJSCE: ZIELIŃSKI KRZYSZTOF kl. VI
II MIEJSCE: PROKOPOWICZ MARCEL kl. VI
III MIEJSCE: WIECZOREK JULIA kl. Vb
WYRÓŻNIENIA: IWAŃSKA JULIA kl. Vb, KULIG ADAM kl. Va, WOŹNIAK HANNA kl. Va
Wyniki Szkolnego Konkursu Czytelniczego o legendach Krakowa
18 marca 2022
W konkursie czytelniczym "Królewny, rycerze i smoki... czyli co wiesz o legendach Krakowa" wzięło udział 24 uczniów klas trzecich i czwartych. Po teście w I etapie znawcy początków grodu Kraka zmierzyli się podczas II etapu z krzyżówką, wykreślanką oraz cytatami bohaterów książki Jana Adamczewskiego. Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych - dwusobowe zespoły zaplotły warkocz księżniczki Wandy, przebiegły sztafetę tocząc smocze jajo i rzucały do celu jak szewczyk Skuba barankiem do Smoczej Jamy...
Laureaci otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców, dyplomy oraz celujące oceny cząstkowe z historii. Gratulujemy!
Czytam Pierwsze Abecadło - podsumowanie
W akcji czytelniczej Czytam Pierwsze Abecadło wzięło udział 20 uczniów klas pierwszych, którzy przez miesiąc czytali książki codziennie przez 15-20 minut, co potwierdzali wpisem na piramidzie czytelniczej ich rodzice. Nasi najmłodsi czytelnicy otrzymali zu udział w akcji wzorowe oceny z zachowania oraz dyplomy i upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Mistrz Pióra - zaproszenie do konkursu ortograficznego
Zaproszenie do udziału. Regulamin. Zgoda Rodzica na udział dziecka.
W opactwie benedyktynów
22 lutego uczniowie klas czwartych wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o historii książki "Od tabliczki do e-booka" i zwiedzili klasztor benedyktynów. Podczas warsztatów odbyła się podróż w czasie - zamiast na klawiaturze laptopa pisano gęsimi piórami, poznając tajniki kaligrafii.
Tłusty Czwartek
Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty lub mięsopust. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Zobacz prezentację!
Rycerze, królewny i smoki … czyli co wiesz o legendach Krakowa?
Zaproszenie do udziału w konkursie czytelniczym. Regulamin. Zgoda Rodzica. J. Adamczewski, Legendy Krakowa.
Parę słów o karnawale
Karnawał czy Zapusty? Jak wygląda karnawał w Polsce i na świecie? Dodatki karnawałowe. Zabawy przebierańców.
Szkolny Konkurs Plastyczny "MASKA"
Zaproszenie. Regulamin. Propozycje wykonania. Zgoda Rodzica. Galeria prac.
Szkolny Konkurs Pięknego Czytania
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas drugich. Termin - 04.03.2022 (piątek). Regulamin.
Czytelnictwo w I semestrze
Stan czytelnictwa - zestawienie za I semestr. Ranking klas. Najlepsi czytelnicy.
Czytam Pierwsze Abecadło
Kampania społeczna "Mała książka - wielki człowiek". Wyprawka czytelnicza PIERWSZE ABECADŁO. Zasady akcji czytelniczej "Czytam pierwsze abecadło". Terminy. Karta pracy.
Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki
Podczas dzisiejszej uroczystści pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki najmłodsi uczniowie zobaczyli przedstawienie w wykonaniu aktorów z klasy IV b. Odpowiadali na liczne pytania, wykazali się znajomością wielu postaci bajkowych i zapamiętali prośby mądrej Księgi. Na koniec otrzymali prezenty - plakietki, zakładki i książkę. Zachętą do korzystania ze zbiorów szkolnej biblioteki i dalszego kształcenia umiejętności czytania będzie lektura Wyprawki Czytelniczej i udział w akcji "Czytam Pierwsze Abecadło". Zapraszamy!
Podziękowania dla naszej szkoły
Otrzymaliśmy podziękowania od Spółdzielni Socjalnej KAMPU za długoletnią współpracę ze Stowarzyszeniem SZERSZE HORYZONTY, które jest jednym z jej podmiotów. Wśród licznych inicjatyw Stowarzyszenia, w których uczestniczyli nasi uczniowie były gry miejskie, interaktywne spacery edukacyjne po Krakowie, konkursy kaligraficzno - plastyczne "Na początku było Słowo", interdyscyplinarne projekty naukowo - kulturowe "Europa w Krakowie", "Kupiecki Kraków", "Plus ratio quam vis".
Wycieczka do Krakowa w ramach projektu PLUS RATIO QUAM VIS
We wtorek 11 stycznia reprezentacja naszej szkoły z klas 7a, 8a oraz 8b wzięła udział już po raz drugi w zajęciach związanych z projektem "Plus ratio quam vis". Uczniowie zwiedzili Ogród Botaniczny: Arboretum założone przez Alojzego Estreichera, wystawy muzealne, obserwatorium astronomiczne oraz kolekcję roślin w cieplarniach. Podczas warsztatów "I Ty możesz zostać bibliografem" uczestnicy projektu poznali zasługi przedstawicieli rodziny Estreicherów - Karola seniora, Stanisława oraz Karola juniora w powstaniu unikatowej polskiej bibliografii. Zajęcia warsztatowe zapoznały uczniów z podstawowymi pojęciami z zakresu nauki opisującej książki. Teraz uczniowie w zespołach lub indywidualnie przystąpią do wykonania prac związanych z dziedzictwem i spuścizną naukową rodziny Estreicherów. Projekt jest realizowany przez szkolną bibliotekę we współpracy ze Stowarzyszeniem Szersze Horyzonty oraz Muzeum UJ.
Życzenia Świąteczne i Noworoczne
Wszystkim Czytelnikom Biblioteki Szkolnej życzymy zdrowych, radosnych, pełnych miłości i rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
Wycieczka do Krakowa w ramach projektu PLUS RATIO QUAM VIS
W piątek 17 grudnia reprezentacja naszej szkoły z klas 7a, 8a oraz 8b wzięła udział w zajęciach związanych z projektem "Plus ratio quam vis". Hasło konkursu naukowo - kulturowego nawiązuje do maksymy Uniwersytetu Jagiellońskiego "Siła przed rozumem". Młodzież miała okazję poznać dzieje najstarszej polskiej uczelni podczas zwiedzania Muzeum Collegium Maius oraz w trakcie spaceru po Dzielnicy Uniwersyteckiej. Jednocześnie było to pierwsze spotkanie z zasłużoną rodziną Estreicherów i jej dziedzictwem akademickim.
Szkolny Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka
Regulamin. Prezentacja M. Stopy kl. 7b. Wyniki.
Szkolne Urodziny Pluszowego Misia
Historia święta. Znane misie. Oglądnij materiały o niedźwiedziu Wojtku i nie tylko. W najbliższy piątek 26. listopada odbędą się w klasach1 -3 zajęcia biblioteczne o misiach, miśkach i niedźwiedziach z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Zapraszam!
Projekt "Więcej wiem - zdrowo jem!"
W listopadzie, w ramach realizacji drugiego etapu projektu edukacyjnego Samorządu Uczniowskiego, zostały przeprowadzone lekcje biblioteczne na temat zasad zdrowego odżywiania w klasach 4 - 8.
Mogilańska Fototeka
Zaproszenie do udziału w projekcie. Informacje o sposobie przekazywania zdjęć. Umowa wypożyczenia zdjęć na czas digitalizacji. Quiz z nagrodami.
Wielkie Losowanie Swojaków!
Dzisiaj odbył się finał Akcji Czytelniczej z Gangiem Swojaków w klasach 1-3. Przez cały miesiąc październik 69 uczniów czytało w domu codziennie przez minimum 15-25 minut, a Rodzice podpisami uzupełniali piramidy czytelnicze swoich dzieci. Obok maskotek Swojaków można było wylosować przytulanki ufundowane przez Radę Rodziców.
Liczba uczestników akcji w poszczególnych oddziałach:
1a - 8, 1b - 10, 2a - 11, 2b - 13, 3a - 12, 3b - 15.
Konkurs "Dziedzictwo akademickie - Rodzina Estreicherów"
Regulamin. Zgoda Rodzica.
Co wiesz o Patronie Szkoły - Januszu Korczaku?
Zaproszenie do udziału w akcji czytelniczej dla uczniów klas 4-5 oraz 6-8. Regulamin. Literatura. Lista uczestników.
Siódma klasa czyta dzieciom
Akcja czytelnicza w klasie 7b i oddziale przedszkolnym.
Akcja czytelnicza z Gangiem Swojaków
Zaproszenie dla uczniów klas 1 - 3. O akcji czytelniczej. Harmonogram.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Zaproszenie do udziału w akcji głośnego czytania. Galeria - książki wybrane przez uczniów.
Paszport czytelniczy
Kończy się kalendarzowe lato, czas na podsumowanie wakacyjnej akcji podróżowania do książkowej krainy wyobraźni z czytelniczym paszportem. Paszport uprawnił Was do przekraczania granic literackiej fantazji oraz poświadczył czytelnicze obywatelstwo. Uzupełniliście w nim tytuły książek, które latem były Waszymi towarzyszami. Wśród niezapomnianych wakacyjnych chwil wymieniliście spływ kajakowy z rodziną, piłkarskie półkolonie, pobyt nad morzem, zabawę w Krainę Baśni czy oglądanie spadających gwiazd... Do zobaczenia w bibliotece, drodzy Czytelnicy!
Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły
Tematyka konkursu. Termin. Regulamin. Prezentacja.
Sukces naszej uczennicy
SOFIA BALITSKA z klasy 8b zdobyła I miejsce w Konkursie Kaligraficznym "Na początku było Słowo", organizowanym przez Stowarzyszenie "Szersze Horyzonty" oraz Niepubliczne Chrześcijańskie Szkoły "Uczeń" w Krakowie.
Zwrot podręczników do biblioteki
Uczniowie z klas 4 - 8 są proszeni o przyniesienie do szkoły wszystkich podręczników dotacyjnych w dniu 21 czerwca (poniedziałek). W klasach 1 - 3 elementarze oraz podręczniki do języka angielskiego będą zbierane przez wychowawców w przyszłym tygodniu w dniach 21 - 24 czerwca.
Czytelnictwo w roku szkolnym 2020/2021
Stan czytelnictwa - zestawienie roczne. Ranking klas. Najlepsi czytelnicy. Stan czytelnictwa w Polsce w roku 2020 - raport Biblioteki Narodowej.
Paszport czytelniczy
Zaproszenie do akcji czytelniczej - Odbierz paszport i wypełnij go podróżując po literackim świecie! Paszport czytelniczy do wydruku dwustronnego: wersja dla klas 1-6 oraz dla klas 7-8.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
Prezentacja Kamila Bafii i Szymona Osieki z kl. 6a. Animacja "Jan Matejko, Konstytucja 3 maja". Konstytucja w Polsce - jak powstała? - film edukacyjny.
Jak się uczyć, czyli metody w służbie ucznia
Po co wiedzieć, jak się uczyć. Prezentacja E. Piekarczyk na podstawie książki Radka Kotarskiego "Włam się do mózgu".
Przed wyborem szkoły
Nowości w bibliotece dla ósmoklasistów. Poradniki z zakresu doradztwa zawodowego, rozwoju personalnego oraz technik zapamiętywania. Jak poradzić sobie z depresją, lękiem i stresem?
Ale historia i nie tylko!
Polecane serie książek historycznych: Strrraszna historia, Wydarzyło się w Polsce, Ale historia